Header image  

SZKOŁA BLISKA KAŻDEMU
   
  Strona główna
   
 
 

MITTELSCHULE STREHLA – GIMNAZJUM MIEJSKIE
w JEDLINIE-ZDROJU

partnerstwo i przyjaźń

 

Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej (FWPN) wspiera projekty będące przedmiotem wspólnego zainteresowania Rzeczpospolitej Polskiej i Republiki Federalnej Niemiec. Do tej pory Fundacja udzieliła wsparcia dla około 8000 projektów, na kwotę ok. 250 mln euro przyczyniając się istotnie do rozszerzenia i umocnienia bogatej i doskonale funkcjonującej współpracy między obywatelami obu krajów. Dzięki Fundacji zarówno Polacy, jak i Niemcy lepiej poznają osiągnięcia kulturalne i naukowe swego sąsiada poszerzając w ten sposób coraz bardziej wiedzę na temat partnera i jego kraju.

pałacDzięki fundacji powstał  projekt „Pałac Jedlinka-dziedzictwem kulturowym naszego regionu”.  
Cele projektu:

  1. Integracja młodzieży polskiej oraz niemieckiej.
  2. Wystawa elementów sztukaterii wykonanych przez młodzież biorącą udział w projekcie.
  3. Wykonanie polsko – niemieckiego multimedialnego przewodnika o Pałacu Jedlinka.
  4. Wykonanie prac renowacyjno-porządkowych na terenie kompleksu pałacowego.
  5. Pogłębienie znajomości języka niemieckiego oraz angielskiego.

W ramach projektu w dniach  08-14 marca 2010 roku gościliśmy w naszym mieście młodzież ze  Szkoły Średniej w Strehli ( Miltelschule-Strehla ). Pomiędzy miastami Jedlina - Zdrój w Polsce i Strehla w Niemczech zawiązana jest długoletnia współpraca. Celem tego partnerstwa jest sprzyjanie wzajemnemu poznawaniu się i zrozumieniu między Polakami i Niemcami. palac2

Współpraca pomiędzy Gimnazjum Miejskim im. Jana Pawła II w Jedlinie – Zdroju a Mittelschule w mieście Strehla trwa od roku 1999. W trakcie naszych spotkań realizowane  były ciekawe przedsięwzięcia, przybliżające naszym gościom kulturę oraz wiedzę o naszym regionie. Nasze projekty bardzo integrują młodzież polską oraz niemiecką. Nawiązują się wspólne przyjaźnie trwające jeszcze po zakończeniu projektu.
Program pobytu przygotowany został pod kątem projektu, gdzie uczniowie mieli możliwość poznać uroki naszego regionu oraz jego dziedzictwo kulturowe poprzez zwiedzanie  większości najważniejszych punktów turystycznych na mapie powiatu.
W pierwszym dniu pobytu młodzież niemiecką wraz z opiekunami przywitał i ugościł Burmistrz Miasta Jedliny-Zdroju Pan Leszek Orpel. Uczniowie otrzymali od władz miasta drobne upominki.
Pałac Jedlinka zaprosił zarówno młodzież niemiecką jak i polską z Gimnazjum Miejskiego w Jedlinie-Zdroju na wędrówkę po pałacu z przewodnikiem. W trakcie zwiedzania  poszczególnych sal szczególne zainteresowanie wzbudziły przepiękne, oryginalne XIX- palac2wieczne sztukaterie. Uczniowie poznali też inne pałacowe tajemnice. Uczestniczyli również w warsztatach prowadzonych przez Mistrza Sztukaterii połączonych z własnoręcznym odlewaniem figurek i detali gipsowych (odlaną pamiątkę każdy uczestnik zabrał ze sobą). Zajęcia połączone zostały z prezentacją filmu nt. odlewania, zdobienia i nakładania sztukaterii.
Dzięki uprzejmości Pani Prezes Uzdrowiska Szczawno-Jedlina uczestnicy wymiany zasmakowali  wody źródlanej Charlotta oraz poznali historię Uzdrowiska. Otrzymali pamiątkowe foldery oraz pijałki.
Goście z Niemiec wraz z uczniami z jedlińskiego gimnazjum uczestniczyli w wycieczce do Wrocławia. Odwiedzili tam Wydział Chemii Politechniki Wrocławskiej, na którym młodzi studenci pokazali wiele ciekawych eksperymentów i doświadczeń.
Po fascynującej lekcji chemii, zwiedzili przepiękny wrocławski rynek, gdzie poszukiwali krasnali. Młodzież  niemiecka  była  pod  wielkim  wrażeniem wspaniałego miasta Wrocławia.
Dziedzictwo kulturowe naszego regionu uczniowie z Niemiec mieli możliwość poznać dzięki wizycie w trzecim co do wielkości w Polsce, największym na Śląsku i chyba jednym z najpiękniej położonych na świecie Zamku Książ.wroclaw Przewodnik odsłonił tajemnice z czasów II wojny światowej i historię romantycznej miłości. Po przejściu zamkowych komnat goście zeszli do podziemi, gdzie zobaczyli tajemnicze windy, nieukończone pomieszczenia wykuwane w litej skale i obetonowane sztolnie. To tylko niewielka część podziemnego labiryntu budowanego w czasie wojny przez więźniów Gross-Rosen.
Młodzież z Niemiec wraz z opiekunami otrzymała również zaproszenie  Starosty wałbrzyskiego Augustyna Skrętkowicza, gdzie na spotkaniu przedstawił gościom walory naszego regionu, jak również problemy z jakimi boryka się nasz powiat. To, o czym nie powiedział Pan Starosta uczniowie mogli zobaczyć podczas prezentacji multimedialnej, którą otrzymali wraz i pięknymi albumami w prezencie.
Po spotkaniu w siedzibie powiatu, Starosta zaprosił młodzież do Teatru Lalki i Aktora, gdzie grupa miała możliwość przyjrzenia się próbom aktorskim, technikom pracy nad scenografią i lalką, a także obejrzenia kolekcji lalek. Gościnność Starosty została ciepło przyjęta i odwzajemniona przez grupę 15-17- latków gromkimi brawami.
burmistrzW sobotę młodzież niemiecka i gimnazjalna udała się do Walimia celem zwiedzania „Sztolnii Walimskich”, które zostały wybudowane w okresie II wojny światowej przez jeńców wojennych. Zapoznali się z historią i przeznaczeniem budowy „Olbrzyma”- kompleksu podziemii w Górach Sowich .
W tym dniu zwiedzali również Zamek Grodno w Zagórzu Śląskim- jedną z najpiękniejszych rezydencji książąt śląskich. Mity i legendy zachwyciły uczestników wycieczki. Atrakcją dla młodzieży było ognisko i pieczenie kiełbasek na dziedzińcu średniowiecznej budowli obronnej.

Wizyta naszych zachodnich sąsiadów przyczyniła  się dorozbudowania i umocnienia współpracy wśród młodzieży obu krajów. Dzięki możliwości wymiany zarówno Polacy, jak i Niemcy lepiej poznają osiągnięcia kulturalne i naukowe swego sąsiada, poszerzając w ten sposób coraz bardziej wiedzę na temat partnera i jego kraju. Dialog polsko-niemiecki stanowi bardzo istotny wkład w utrzymanie i pielęgnowanie wspólnego dziedzictwa kulturowego w Europie.

starostaMłodzież i opiekunowie dziękują współorganizatorom  i partnerom w zorganizowaniu pobytu młodzieży niemieckiej:

  1. Centrum Kultury w Jedlinie – Zdroju
  2. Zespół Pałacowo – Parkowy „Jedlinka”
  3. Urząd Miasta w Jedlinie – Zdroju
  4. Stowarzyszenie Miłośników Jedliny – Zdroju
  5. Uzdrowisko Szczawno-Jedlina
  6. Przedsiębiorstwo „Zamek Książ” spółka z o.o.
  7. Starostwo Powiatowe w Wałbrzychu
  8. Teatr Lalki i Aktora w Wałbrzychu
  9. Centrum Kultury i Turystyki w Wałbrzychu

Notatka i zdjęcia: Monika Świderska

 

 

 

 

Zobacz prezentację przygotowaną przez polskich i niemieckich uczniów (archiwum 7,4MB)

Jeżeli nie możesz otworzyc prezentacji ściągnij program PowerPoint Viewer 2007

 

 

Sprawozdanie z pobytu w Strehli
13-19 września 2009 r.

 

Od wielu już lat w naszym mieście pielęgnowana jest tradycja wymiany młodzieży miast partnerskich Strehla - Jedlina Zdrój. W tym roku również chętni uczniowie z naszego gimnazjum pojechali na 7 dni do Strehli, położonej w południowo-wschodniej części Niemiec, w Saksonii, w dolinie Łaby, ok.30km. od Drezna.
Wyjechaliśmy w niedzielę 13 września punktualnie o godzinie 10.00, spod szkoły. Opiekunami naszej grupy byli pan Bogdan Łomiński i nauczycielka języka niemieckiego pani Marta Mackiewicz. Podróż była bardzo przyjemna. Słuchaliśmy muzyki, rozmawialiśmy i podziwialiśmy krajobrazy widoczne z okien specjalnie wynajętego autokaru. Po szczęśliwym dotarciu na miejsce ok. godziny 16.00 zostaliśmy serdecznie powitani przez przedstawicieli szkoły partnerskiej w Strehli. Następnie zakwaterowano nas w schronisku młodzieżowym Muhle, położonym nieopodal szkoły. Po rozpakowaniu się i krótkim odpoczynku udaliśmy się na salę gimnastyczną, gdzie rozegraliśmy mecz piłki siatkowej. Składy drużyn były mieszane - chłopcy z dziewczynami z Jedliny Zdroju na uczniów ze Strehli. Mimo zmęczenia podróżą udało nam się wygrać. Praca nad projektem
Drugiego dnia do południa pani dyrektor szkoły niemieckiej wraz z nauczycielami i uczniami oficjalnie nas przywitała i zaprosiła do ogrodu za szkołą, gdzie wspólnie posadziliśmy drzewko przyjaźni. Później oprowadzono nas po szkole, której wygląd i wyposażenie wzbudziły nasz szczery podziw a nawet zazdrość. Następnie zbierając materiały do projektu - „Polsko-niemiecko-angielski przewodnik po mieście Strehla" spacerowaliśmy głównymi uliczkami miasta, robiliśmy zdjęcia, obejrzeliśmy historyczny rynek z barokowym ratuszem oraz apteką z roku 1729. Po pysznym obiadku, który zjedliśmy w stołówce szkolnej, mieliśmy zaplanowane pływanie łódkami. Niestety ze względu na brzydką pogodę atrakcja ta została odwołana. W zamian za to, mogliśmy rekreacyjnie pograć w kosza, siatkę, bądź w tenisa stołowego.
Kolejny dzień pobytu był równie atrakcyjny. Zorganizowano nam udział w zajęciach w języku niemieckim, na których dowiedzieliśmy się i zobaczyliśmy jak wygląda węgiel, jego odmiany i jak się go wydobywa. Następnie autokarem udaliśmy się do kopalni węgla brunatnego Lausitz, gdzie obejrzeliśmy kopalnię naziemną, w której wydobywa się ten węgiel. Zrobiła na nas duże wrażenie.
Na następny dzień pojechaliśmy do Torgau. Tam zatrzymaliśmy się przy pomniku upamiętniającym historyczne spotkanie się wojsk alianckich nad Łabą pod koniec II Wojny Światowej. Później udaliśmy się po kamiennym moście do zamku Hartenfeld. Idąc po moście, w dole widzieliśmy dwa brunatne niedźwiedzie, które nie zwróciły na nas wcale uwagi. Zamek został wybudowany w XVwieku. Jest jednym z cenniejszych przykładów architektury rezydencjonalnej w stylu renesansowym na terenie Saksonii, w Niemczech. Obecnie zamek jest siedzibą muzeum i miejscem wielu wystaw. Przepiękna budowla i bogata dekoracja rzeźbiarska przyciągała wzrok.
W czwartek 17 września udaliśmy się na wycieczkę do Drezna. Rozpoczęliśmy zwiedzanie od starej, zabytkowej części miasta: Zwinger, Galeria „Starych mistrzów" i Kościół Mariacki. Thorgau
Następnie udaliśmy się do nowoczesnego centrum handlowego, gdzie zrobiliśmy sobie drobne zakupy. Po południu pokazano nam zaprzyjaźniony zakład pracy AFG Arbonia - Forster -Riesa, gdzie produkowane są kaloryfery w różnych kształtach, które były bardzo ciekawe i interesujące. Oglądając je byliśmy pełni podziwu dla pomysłodawców i wykonawców. Po powrocie do Strehli, wieczorem bawiliśmy się na wspólnej dyskotece. Muzyka trafiała w nasze gusta i taniec, w którym rozumieliśmy się bez słów był super.
Kolejny dzień był pełen wrażeń. Przed południem odbyły się międzynarodowe rozgrywki sportowe pomiędzy nami - Jedliniakami a młodzieżą niemiecką. Dziewczęta grały w siatkę a chłopcy w nogę. Dziewczyny wygrały, chłopcy przegrali. Później w drużynach mieszanych zagraliśmy mecz piłki siatkowej Polska kontra Niemcy - oczywiście wygraliśmy. Po turnieju, autokarem pojechaliśmy do miasta Riesa, tam zwiedziliśmy miasto, głównie stację kolejową a następnie mieliśmy czas wolny na zakupy. Wieczorem czekała na nas wspólna kolacja. Grilłowaliśmy razem z uczniami, nauczycielami i przedstawicielami zakładów pracy będących partnerami Mittelschule, od których otrzymaliśmy pamiątkowe koszulki i plecaki wypełnione różnymi gatunkami makaronów.
Rano po śniadaniu pożegnaliśmy się z kolegami, przedstawicielami miasta oraz szkoły. Wyjechaliśmy ze Strehli ok. godz. 10.00 w sobotę 19 września tego roku.
Były to wspaniale i praktycznie spędzone dni, podczas których nie pozwolono nam się nudzić. Pogoda i humor dopisały. Wszyscy byliśmy szczęśliwi. Nauczyciele z nas dumni, że nie sprawialiśmy kłopotów wychowawczych. Z pewnością długo będziemy wspominać ten czas. Wielu z nas nawiązało nowe przyjaźnie a dzięki dobrej znajomości języka niemieckiego nie mieliśmy większych problemów z porozumiewaniem się. Warto więc uczyć się języków i poznawać nowych sąsiadów, ich zwyczaje i kulturę. Wkrótce znowu się spotkamy, bo już niedługo rewizyta.

Więcej zdjęć w galerii